HSD-320-CB Label Rotary Die Cutter
Label Rotary Die Cutter
Model: HSD-320-CB
Die-cutting speed: 100m/min
Max.web width: 320mm
Die-cutting length: 177-476mm
Max.unwinding dia: 1000mm
Online Inquiry
PDF Download
Product
Description
Large diameter reel: maximum unwinding diameter 1000mm, rewinding diameter 480mm, reduce the frequency of reel change and improve continuous production efficiency; 320mm maximum width with 177-476mm adjustable die-cutting length.
High-precision cutting control: ±0.1mm color  precision control system is adopted to ensure accurate die-cutting position, even complex graphics or multi-color labels can achieve smooth edges and clear contours.
Technical
Parameters
Max Speed
120m/min
Die-cutting speed
100m/min
Max.web width
320mm
Die-cutting length
177-476mm
Max.unwinding dia
1000mm
Max Rewinding Dia.
480mm
Precision of Chromatography
±0.10mm
Voltage
220V